Mezinárodní spolupráce ve výuce biologie Norsko – Česká republika je projekt, který již od roku 2001 spojuje dvě střední školy: norskou Porsgrunn videregående skole a české Gymnázium Kadaň.

Hlavní cíle projektu jsou:

·        seznámit se s životním prostředím a typickými ekosystémy partnerské země

·        poznat životní styl a kulturu partnerské země

·        procvičit komunikaci v cizím jazyce

·        navázat osobní přátelství mezi studenty a učiteli obou škol

Projekt se uskutečňuje prostřednictvím týdenních výměnných pobytů studentů: čeští studenti jezdí do Porsgrunnu v květnu, norští do Kadaně v září následujícího školního roku. Ubytováni jsou jednotlivě v rodinách.

Ole vítá české studenty

Studenti se seznamují prostřednictvím internetu již v zimě, kdy na stránkách své školy vystaví své fotografie a stručně představí sebe i svou rodinu. Smělejší studenti mohou sami navázat kontakt a domluvit se na vzájemném ubytování, z ostýchavějších pak v průběhu dubna sestaví dvojice vedoucí projektu, norský učitel Ole Nordmark.

Osobnímu seznámení je tradičně věnován celý první den pobytu českých studentů v Norsku. O čtyři měsíce později přijíždějí norští studenti do Čech již jako dobří přátelé. Závěrečné loučení je – zejména u dívek – nezřídka provázeno slzami. Mnozí studenti zůstávají v kontaktu i nadále, někdy se i v dalších letech navštěvují. A představte si - již několik norských studentů se pod dojmem z návštěvy naší země vydalo do Čech studovat vysokou školu!

Loučení v Porsgrunnu