Pozemšťané byli odedávna fascinováni našimi nejbližšími vesmírnými sousedy - Marsem a Venuší.

Rok 2004 přinesl dvě důležité události - objevení vody na Marsu a přechod Venuše přes Slunce. Vodu na Marsu objevila průzkumná vozidla Spirit a Opportunity, jejichž jména jim dali američtí studenti. Do pozorování Transitu Venuše se zase zapojili mnozí studenti z Evropy.

English | Offline verze

Přechod Venuše 2004

...další přechod Venuše nastane, až když na počátku 21. století našeho letopočtu rozkvetou červnové květiny roku 2004.

William Harkness, 1882

čas: 7:44

Jen dvakrát za život můžete vidět nebeský úkaz, který se odehrál 8. června dopoledne - přechod Venuše.

Venuše se ocitla přesně mezi Zemí a Sluncem poprvé po 122 letech. Tento fenomén nastane čtyřikrát každých 243 let - dvakrát osm let po sobě v prosinci a pak o 122 let později v červnu, znovu dvakrát s osmiletým odstupem.

Pozorování přechodu Venuše přes Slunce (teprve sedmého v historii astronomické vědy) se zúčastnila také naše střední škola.

Naše skupina se vypravila na expedici do Doupovských hor, které skýtaly kromě výborných pozorovacích podmínek i příjemné a klidné prostředí. Vybaveni kvalitní technikou, provedli jsme měření časů přechodu planety přes sluneční disk v bodech, které jsou důležité k naměření přesné vzdálenosti Země od Slunce, a náležitou fotodokumentaci. Zároveň bylo důležité zjistit přesnou zeměpisnou polohu místa pozorování. Chceme se také zúčastnit mezinárodní videosoutěže.