Pozemšťané byli odedávna fascinováni našimi nejbližšími vesmírnými sousedy - Marsem a Venuší.

Rok 2004 přinesl dvě důležité události - objevení vody na Marsu a přechod Venuše přes Slunce. Vodu na Marsu objevila průzkumná vozidla Spirit a Opportunity, jejichž jména jim dali američtí studenti. Do pozorování Transitu Venuše se zase zapojili mnozí studenti z Evropy.

English | Offline verze

O projektu

Naše skupina

Naše skupina

O škole

Gymnázium v Kadani je škola s dlouholetou tradicí. V roce 2003 oslavilo 200 let své existence v Kadani.

Kromě vzdělání vychovává škola studenty také k úctě k lidem, k vědomostem, ale i k touze úspěšně se prosadit ve společnosti. Velkým přínosem pro naše studenty je i možnost zapojit se v řadě projektů v oblasti cizích jazyků, ekologie nebo společeských věd. Škola má dlouholetou tradici ve spolupráci se školami v SRN a Norsku. Každoročně se také pořádají vzdělávací zájezdy do zahraničí.

Naši studenti se učí a pracují v kvalitně vybavených učebnách. Škola má laboratoř chemie a fyziky, odborné učebny ostatních předmětů, tři odborné učebny pro výuku výpočetní techniky, učebny jazyků s moderní audiovizuální technikou, dvě tělocvičny, posilovnu a aulu.

V pondělí 21. června proběhne na našem gymnáziu přednáška českého jezuity P Pavla Gábora, nově jmenovaného papežského astronoma Vatikánské observatoře v Castel Gandolfo na téma Jezuitů a jejich vztahu k vědám.

Organizace pozorování

O možnosti zúčastnit se koordinovaného pozorování přechodu Venuše jsme se dozvěděli díky profesoru angličtiny Janu Losenickému, který nám zprostředkoval informace z rozhlasového pořadu Meteor.

naše skupina při pozorování

Oslovil nejdříve Jana Lenča, jenž připadal v úvahu coby tvůrce webových stránek. Pak provedl průzkum v několika třídách gymnázia a postupně se vytvořila akční skupinka těchto studentů: Jan Lenčo, Jaroslav Nováček, Stanislav Futera, Jan Bachorík, Jakub Jírovec a Dominik Remeš, která začala s přípravami na pozorování. Standa a Jan B. se postarali o technické zázemí tak, že jsme mohli použít obě metody pozorování - jak projekční metodu, tak pozorování přes filtr. Bylo rozhodnuto, že jako pozorovací místo poslouží jedna z vyhlídek v Doupovských horách.

Pro studenty gymnázia a pro veřejnost bylo naplánováno projekční pozorování školním teleskopem na dvoře gymnázia (prof. Koritina).

V úterý 8.června v 6:45 jsme se sešli v plném počtu před budovou kadaňského gymnázia a odtud vyrazili jedním vozem, na jednom motocyklu a dvou bicyklech směr zaniklá obec Zvoníčkov (Männelsdorf). Na vyhlídce mezi Úhošťanami a Kojetínem instalovala první skupina během několika málo minut teleskopy. Po zdolání nepříjemného stoupání, dorazila včas i cyklistická část expedice a mohlo se začít s pozorováním a měřením. I díky krásné krajině Doupovských hor jsme si vychutnali pocit z terénního pozorování jistě podobný tomu, který zažíval třeba Isaac Newton v jabloňovém sadě při pozorování Měsíce nebo arabští hvězdáři na svazích severoiránských hor.

naše skupina při pozorování

Pro mnohé z nás to byla první zkušenost s praktickou amatérskou astronomií, která může přispívat i vědeckému výzkumu (což málokdo ví; prof. Losenický nám například vyprávěl o svém studentském pozorování proměnných hvězd na lounském gymnáziu).

Naměřené hodnoty jsme pečlivě zaznamenali a čas mezi důležitými body přechodu jsme trávili např. měřením souřadnic s využitím geodetických bodů v okolí, mapy a buzoly. Už se zdálo, že se na závěr pozorování obloha zatáhne velkými oblaky, ale měli jsme štěstí. Slunce si vybralo cestičku mezi nimi, a tak jsme mohli zaznamenat všechny čtyři údaje. Ty jsme pak spolu se souřadnicemi zaslali do databáze Jižní evropské observatoře, která celou akci koordinovala.

Jan Bachorík

Početí: červenec 1985, býk

Oblíbená planeta: Neptun
Oblíbené souhvězdí: Casiopea
Funkce ve skupině: fotograf, pozorovatel
Zájmy: florbal, hudba, přátelé

Stanislav Futera

Početí: prosinec 1985, lev

Oblíbená planeta: Saturn
Oblíbené souhvězdí: Velký vůz
Funkce ve skupině: pozorovatel, technik
Zájmy: basketbal, hudba, horolezectví

Jakub Jírovec

Početí: květen 1985, vodnář

Oblíbená planeta: Země
Oblíbené souhvězdí: Lev
Funkce ve skupině: pozorovatel
Zájmy: sport

Jan Lenčo

Početí: červen 1987, ryby

Oblíbená planeta: Saturn
Oblíbené souhvězdí: Orion
Funkce ve skupině: tvorba webových stránek
Zájmy: sport, hudba, tvorba www

Jan Losenický

Početí: březen 1974, střelec

Oblíbená planeta: Jupiter
Oblíbené souhvězdí: Delfín
Funkce ve skupině: zapalovač
Zájmy: všeho druhu, divadlo, poezie

Jára Nováček

Početí: leden 1986, váhy

Oblíbená planeta: Neptun
Oblíbené souhvězdí: Orion
Funkce ve skupině: fotograf
Zájmy: climbing, hiking, plavání, španělština, angličtina

Dominik Remeš

Početí: srpen 1985, býk

Oblíbená planeta: Země
Funkce ve skupině: geodet
Zájmy: snowboard, hudba, příroda

Validní stránky

Valid CSS! Valid XHTML 1.0!